3 sierpnia 2015

Granaria Gdańsk - inwestycja na Wyspie Spichrzów. Powstał punkt informacyjny dla mieszkańców
Granaria Gdańsk - inwestycja na Wyspie Spichrzów. Powstał punkt informacyjny dla mieszkańców

Fot.: Przemek Świderski, http://www.strefabiznesu.dziennikbaltycki.pl/

Gdańszczanie mają mieć wpływ na nowe oblicze Wyspy Spichrzów, dzięki otwartemu w poniedziałek, 3 sierpnia 2015 roku pawilonowi informacyjnemu. Inwestycja, która nosi nazwę "Granaria Gdańsk" ma pochłonąć 400 mln złotych. Zaniedbany od lat teren w historycznym centrum miasta ma stać się jedną z jego wizytówek.

- Drodzy partnerzy, proszę was o tempo. Chciałbym na koniec swojej piątej kadencji, na przełomie roku 2017/2018 widzieć tu nie tylko dźwigi, ale pierwsze obiekty w stanie surowym zamkniętym. Pamiętajcie, w przeciwnym razie My gdańszczanie, ostro Was rozliczymy. "Kamień młyński i wrzucamy do Motławy" - tak żartobliwie apelował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz do inwestorów, którzy w ciągu ośmiu najbliższych lat mają zmienić północną część Wyspy Spichrzów w perłę miasta.,

Jak ma wyglądać Wyspa Spichrzów?
Przypominamy, że do 2023 roku na tym terenie, który przez dziesiątki lat był najbardziej wstydliwym miejscem na mapie Gdańska, na powierzchni ponad 18 tys. m2 powstać mają mieszkania i lokale handlowo-usługowe oraz hotel o łącznej powierzchni użytkowej 60 tys. m2. Obszar pod inwestycję obejmuje teren od północnego cypla wyspy do ul. Stągiewnej z wyłączeniem kilku działek przy ul. Stągiewnej i Długie Pobrzeże. Koszt całej inwestycji, która nosi nazwę Granaria Gdańsk (od łacińskiego słowa granarium czyli spichlerz) to ok. 400 mln złotych. Za budowę odpowiada polsko-belgijskie konsorcjum firm Immobel i Multibud W. Ciurzyński.

Otwarty w poniedziałek pawilon ma być jednym z głównych dowodów na to, że w przeciwieństwie do innych firm w przeszłości, konsorcjum odpowiedzialne za nowe oblicze Wyspy Spichrzów nie zawiedzie władz i mieszkańców Gdańska.
- Ma być to miejsce ciągłej komunikacji z mieszkańcami. Naszą intencją jest aby Granaria wtopiła się historycznie w krajobraz Gdańska, z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego - mówił na inauguracji Bartłomiej Hofman, prezes zarządu Immobel Poland sp. z.o.o.

Pawilon informacyjny na Wyspie Spichrzów
Na razie w pawilonie można obejrzeć ekspozycję dotyczącą historii Wyspy Spichrzów, sięgająca XIV w. oraz wizualizacje koncepcji przyszłego zagospodarowania tego terenu. Wraz z zaawansowaniem prac mieszkańcom będą prezentowane kolejne elementy inwestycji. Już pod koniec miesiąca w pawilonie będzie można zapoznać się z pracami konkursowymi trójmiejskich architektów, którzy chcą zaprojektować część mieszkalno-usługową oraz projekt hotelu autorstwa pracowni architektonicznej RKW. W następnych miesiącach Gdańszczanie zapoznać się będą mogli projektami m.in. kładki pieszej która połączy północną część wyspy z Długim Pobrzeżem czy przebudowy Mostu Stągiewnego.

- Cieszę się, że konsorcjum dotrzymało słowa i zainwestowało w pawilon. Niestety inni inwestorzy często są dużo bardziej oporni w tworzeniu takich miejsc kontaktu z mieszkańcami. Amerykański inwestor Forum Gdańsk mógłby się tu sporo nauczyć - komentował otwarcie pawilonu prezydent Paweł Adamowicz.

autor: MP
 

Źródło: http://www.strefabiznesu.dziennikbaltycki.pl/galeria/granaria-gdansk-inwestycja-na-wyspie-spichrzow-powstal-punkt-informacyjny-dla-mieszkancow-zdjecia

← Powrót do aktualności