18 czerwca 2015

Nowe spichlerze i miejsca dla łódek na Wyspie Spichrzów. Nowa Motława, druga Aura i trzeci Chmielna Park

Choć najwięcej mówi się o północnym cyplu Wyspy Spichrzów, to jednak więcej dzieje się na jej południowej części. Przez całe dziesięciolecia straszyły tu chaszcze i ruiny, ale teraz inwestorzy pokazują już nie tylko wizualizacje, ale i gotowe budynki.

Firma deweloperska Dekpol, która w styczniu zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych, kupiła działkę przy ul. Jaglanej od warszawskiego dewelopera Eco Classic. Po uzyskaniu zamiennego pozwolenia na budowę wiadomo już, że wstępny projekt został nieznacznie zmieniony. W budynkach przy Jaglanej powstaną mieszkania oraz aparthotel.

Nowa Motława - mieszkania i hotel z apartamentami

Projekt architektoniczny kompleksu Nowa Motława przygotowany przez pracownię Kozikowski Design nawiązuje do historycznej zabudowy wyspy oraz jest kontynuacją ciągu "spichlerzy" Aura Gdańsk zapoczątkowanego przez dewelopera Mill-yon u zbiegu ulicy Toruńskiej i wód Motławy . Architektura pięciu połączonych ze sobą ośmio- i siedmiokondygnacyjnych budynków inspirowana jest historyczną zabudową wyspy. Do znajdujących się w okolicy zabytkowych spichlerzy oraz tych, które powstały w ostatnich latach, nawiązują dwuspadowe dachy nowych budynków, ich pokryta jasnymi płytami cementowymi elewacja oraz drewniana stolarka okienna. Od strony Motławy odtwarzany jest zatem nawiązujący do historycznego ciąg budynków. Pod budynkami powstanie jednopoziomowa hala garażowa. Inwestor planuje także budowę miejsc do cumowania jachtów.
- Rozważamy budowę mariny przed budynkami. Prowadzimy na ten temat rozmowy z odpowiednimi urzędami - informuje Sebastian Barandziak, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Dekpol.
W budynkach z dwuspadowym dachem, bliżej wód rzeki Motławy (część balkonów wychodzących na wodę), powstanie 298 mieszkań o powierzchniach od 27 do 74 m kw. W znakomitej większości będą to lokale dwu- i trzypokojowe.
W części zlokalizowanej w północno-zachodnim skrzydle kompleksu (od strony ulicy Jaglanej) znajdą się jedno- i dwupokojowe apartamenty hotelowe sprzedawane w systemie condo (jest to zakup pokoju hotelowego, którego najmem zajmuje się profesjonalna firma). Powstaną 174 takie lokale o metrażach od 22 do 40 m kw., sprzedawane będą w pełni wykończone i wyposażone. Program zakupu lokalu z wykończeniem dostępny jest również dla mieszkań.
W kompleksie powstanie całodobowa recepcja, zaplecze gastronomiczne serwujące śniadania, zespół odnowy biologicznej o powierzchni ponad 450 m kw. z jacuzzi, saunami i wewnętrznym basenem o powierzchni 80 m kw. Budynek hotelowy zarządzany będzie przez system BMS (inteligentne sterowanie wszystkimi systemami), możliwe będzie m.in. samodzielne meldowanie się do pokoju. Czytaj także: działka przy Chmielnej, naprzeciwko ZUS-u, ma nowego inwestora Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach. W ramach pierwszego powstaną 94 lokale mieszkalne i 174 jednostki hotelowe. Termin oddania do użytkowania zaplanowano na styczeń 2017 roku.

Drugi etap Aura Gdańsk

Budowa osiedla Aura Gdańsk rozpoczęła się w 2010 roku. Była to jedna z pierwszych jaskółek, które zapowiadały nowe ŻYCIE tej części miasta. Sprzedaż w istniejącym obiekcie kończy się, więc inwestor niebawem rozpocznie drugi etap inwestycji - pomiędzy pierwszym etapem a zabudową Dekpolu. Powstaną w nim 123 mieszkania w układzie od jednego do trzech pokoi i metrażach od 28 do 63 m kw. Planowany jest także trzeci etap inwestycji.
- W drugim etapie powstaną mniejsze, kompaktowe mieszkania, które bardzo dobrze nadają się na wynajem - mówi Milena Wiśniowolska z firmy Mill-yon, która jest deweloperem Aury. - W tej chwili czekamy na ostateczne pozwolenie na budowę, uruchomiliśmy już rezerwację lokali i możemy zadeklarować, że budowa zakończy się w ciągu dwóch lat.
Projekt, który powstał w sopockiej pracowni Architectonica zakłada, że "w stronę wody" zwrócony będzie jeden "spichlerz". Pozostała część zabudowy - odsunięta od nabrzeża - będzie miała dach płaski, który ma się komponować z zabudową powstającą od strony ul. Chmielnej.
Takie rozwiązanie zaburzy niestety rytm narzucany przez dwie pozostałe zabudowy, ale działka była zbyt mała, aby zmieściły się na niej dwa spichlerze. W zamian za to od strony rzeki powstanie zielony teren dostępny dla mieszkańców. Właściciele lokali na parterze będą mogli korzystać z własnych ogródków.

Chmielna Park

Pierwszy budynek osiedla Chmielna Park realizowanego przez Inpro został oddany do użytkowania od strony ulicy Toruńskiej w 2013 roku. W sprzedaży pozostały tam trzy mieszkania i dwa lokale użytkowe na parterze. W budowie jest drugi budynek z niebanalną w kształcie dominantą. Zakończenie jego budowy planowane jest na październik tego roku. W kwietniu w sprzedaży pojawiła się również oferta trzeciego - ostatniego budynku osiedla. Będzie on znajdował się najbliżej Nowej Motławy Dekpolu. Cała inwestycja ma być zakończona do końca października 2016 roku. Powierzchnia mieszkań w ramach osiedla Chmielna Park wynosi od 31 do 152 m kw.

Zabudowa nie przylega bezpośrednio do Motławy , projekt nie nawiązuje do kształtu spichlerzy, ale jego forma nadaje charakter wewnętrznej części wyspy. Tarasowy układ wyższych kondygnacji budynków maksymalnie wykorzystuje walory widokowe mieszkań w kierunku Głównego Miasta. Lokale znajdujące się na parterze mają przynależne ogródki. Projekt inwestycji powstał w pracowni DOMUS Studio Projektowe S.C. Sieniawski & Sieniawski.

Apartamentowiec przy Chmielnej 64

Przesunął się w czasie start budowy i sprzedaży budynku przy ul. Chmielnej 64 - naprzeciwko Chmielnej Park, na działce przylegającej do kanału Motławy. Część lokali, które tu powstaną dedykowana będzie inwestorom, którzy kupią je z zamiarem późniejszego wynajmu, część sprzedawana będzie jako apartamenty mieszkalne. Na parterze powstaną usługi, a ciekawostką będzie basen na parterze, z którego obserwować będzie można rzekę. Projekt inwestycji powstał w pracowni KD Kozikowski Design.
Inwestorem tego budynku jest spółka AV Chmielna, powiązana z firmą Vitania, która zrealizowała budowę apartamentowców Waterlane przy ul. Szafarnia . Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, budowa ma zostać uruchomiona prawdopodobnie w sierpniu. Projekt ma prawomocne pozwolenie na budowę.

Strefa nieruchomości na wynajem

Wszystkie wyżej opisywane inwestycje na Wyspie Spichrzów zawierają ofertę zakupu nieruchomości na wynajem. Mogą być to całe mieszkania bądź hotelowe apartamenty. Powstaje strefa miasta o dość specyficznym charakterze.
Decydując się na zakup nieruchomości na wynajem w Nowej Motławie, kupujący będzie miał gwarantowany czynsz w pierwszych pięciu latach funkcjonowania aparthotelu; ma on wynosić 33 proc. wartości netto inwestycji. Czynsz proporcjonalny w latach 6 - 15 wyniesie 50 proc. przychodu z usług noclegowych. Daje to średnioroczną stopę zwrotu z inwestycji na poziomie 7 proc.
Deweloper osiedla Chmielna Park proponuje zakup apartamentu z możliwością wykończenia pod klucz i wynajęcia go za pośrednictwem firm, które specjalizują się w zarządzaniu luksusowymi nieruchomościami i najmem krótkoterminowym. Oferta Kup i Zarabiaj zapewnia kompleksową obsługę apartamentu i jego najemców. (Ewa Budnik)

źródło: Trójmiasto.pl

← Powrót do aktualności